"Raqamli texnologiyalar xalqaro markazi toʻgʻrisida"gi Konstitutsiyaviy Qonun muhokama qilindi
Muhokama jarayonida taʼkidlanganidek, mazkur Konstitutsiyaviy qonun Senatning 17-yalpi majlisida muhokama qilinib, takomillashtirish boʻyicha takliflar bilan birga Qonunchilik palatasiga yuborilgan edi. Senatorlar va Qonunchilik palatasi deputatlaridan iborat kelishuv komissiyasi manfaatdor davlat organlari va tashkilotlar vakillarini jalb qilgan holda Qonunni qayta ishlab chiqdi.
Konstitutsiyaviy qonun bilan respublikamiz IT-park hududida ingliz huquqi tamoyillari asosida faoliyat yurituvchi “Enterprise Uzbekistan” raqamli texnologiyalar xalqaro markazining huquqiy poydevori yaratib beriladi.
Konstitutsiyaviy qonunga muvofiq Markazni tashkil etish, faollashtirish, uning chegaralarini oʻzgartirish, strategik boshqaruv, asosiy mansabdor shaxslarni tayinlash hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining vakolatlariga bevosita taalluqli boshqa masalalar qabul qilingan farmonlari va qarorlariga asosan amalga oshirilishi belgilanmoqda.
Shuningdek, moslashuvchan soliq va bojxona rejimi, ayrim faoliyat turlari boʻyicha soliqlardan ozod qilish, asbob-uskunalar, texnologiyalar va materiallarni olib kirishning soddalashtirilgan tartibini joriy etish belgilanmoqda.
Bundan tashqari, Markaz ishtirokchilarini qoʻllab-quvvatlash mexanizmlarini, yaʼni roʻyxatga olish va boshqarish uchun yagona darcha tashkil etish, intellektual mulk va investitsiyalarni himoya qilish kafolatlarini joriy etish koʻzda tutilgan.
Markaz faoliyati yoʻlga qoʻyilishi natijasida 2030-yilga qadar yurtimizda raqamli xizmatlar eksportini 5 mlrd AQSH dollariga yetkazish, iqtisodiyotimizda yuqori daromad keltiruvchi 300 mingdan ortiq yangi ish oʻrinlari yaratish va koʻplab iqtidorli yoshlarning vatanimizda dunyo miqyosidagi maoshlar bilan taʼminlanishiga mustahkam zamin yaratiladi.
Qonunning qabul qilinishi xorijiy investorlarning mulkiy va intellektual huquqlarini xalqaro standartlar darajasida kafolatlanishiga, buning natijasida esa Apple, Google, Microsoft, Amazon kabi dunyoning eng yirik transmilliy IT-gigantlarini toʻgʻridan-toʻgʻri yurtimizga kirib kelishiga huquqiy asos yaratadi.
Senatorlarning fikricha, Konstitutsiyaviy qonun IT sohasining yalpi ichki mahsulotdagi ulushining oshishiga, raqamli sektorga toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar hajmining oʻsishiga, raqamli texnologiyalar sohasida yangi ish oʻrinlari yaratilishiga, IT xizmatlari eksport hajmining oshishiga xizmat qiladi.

На 18-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса обсуждён Конституционный закон «О Международном центре цифровых технологий».
Как было отмечено в ходе обсуждения, данный Конституционный закон ранее рассматривался на 17-м пленарном заседании Сената и был направлен в Законодательную палату с предложениями по его совершенствованию. Согласительная комиссия, состоящая из сенаторов и депутатов Законодательной палаты, доработала закон с привлечением представителей заинтересованных государственных органов и организаций.
Конституционным законом создаётся правовая основа для деятельности международного центра цифровых технологий «Enterprise Uzbekistan», который будет функционировать на территории IT Park на основе принципов английского права.
В соответствии с Конституционным законом вопросы создания и функционирования Центра, изменения его границ, стратегического управления, назначения ключевых должностных лиц, а также другие вопросы, непосредственно относящиеся к полномочиям Президента Республики Узбекистан, будут осуществляться на основании принимаемых им указов и постановлений.
Также предусматривается внедрение гибкого налогового и таможенного режима, освобождение от налогов по отдельным видам деятельности, а также упрощённого порядка ввоза оборудования, технологий и материалов.
Кроме того, предусматривается создание механизмов поддержки участников Центра, включая принцип «единого окна» для их регистрации и управления, а также гарантии защиты интеллектуальной собственности и инвестиций.
Ожидается, что запуск деятельности Центра создаст прочную основу для доведения к 2030 году экспорта цифровых услуг в стране до 5 млрд долларов США, создания в экономике более 300 тысяч новых высокооплачиваемых рабочих мест, а также предоставления талантливой молодёжи возможности получать в Узбекистане заработную плату на уровне мировых стандартов.
Принятие закона также создаст правовые основы для гарантирования имущественных и интеллектуальных прав иностранных инвесторов в соответствии с международными стандартами и, как отмечается, для привлечения в страну таких крупнейших транснациональных IT-компаний, как Apple, Google, Microsoft и Amazon.
По мнению сенаторов, Конституционный закон будет способствовать увеличению доли IT-сектора в ВВП, росту объёма прямых иностранных инвестиций в цифровой сектор, созданию новых рабочих мест в сфере цифровых технологий и увеличению экспорта IT-услуг.