Oʻzbekiston oʻqituvchilarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimiga neyron tarmoqlar boʻyicha kurslar qoʻshildi
Informatika oʻqituvchilari uchun bepul kurslarni Raqamli texnologiyalar vazirligi, Abdulla Avloniy nomidagi pedagoglarning professional rivojlanishi va yangi metodikalar taʼlimi milliy ilmiy-tadqiqot instituti hamda Yandex Uzbekistan hamkorlikda ishga tushirdi.
Kurslar doirasida oʻqituvchilar:
Neyron tarmoqlar va ularning qoʻllanilishi haqida maʼlumot oladilar.
Python dasturlash asoslarini, jumladan, asosiy konstruktsiyalar va obyektga yoʻnaltirilgan dasturlash tamoyillarini oʻrganadilar.
Kurslar nazariy va amaliy darslarni oʻz ichiga oladi, bu esa Python dasturlash tilini avvaldan bilmagan holda ham materialni oʻzlashtirish va uni ish faoliyatida darhol qoʻllash imkonini beradi.
Barcha materiallar ishtirokchilarda doimiy ravishda saqlanib qoladi.
Kurslarning asosiy jihatlari:
Python boʻyicha oltita boʻlim; ishda eng muhim mavzular va vazifalarni tanlash imkoniyati.
Oʻqituvchilarga qulay vaqtda oʻqish imkonini beruvchi onlayn-format.
Oʻquvchilar uchun Python dasturlash boʻyicha qoʻshimcha materiallar va avtomatik tekshiruvga ega tayyor vazifalarga kirish imkoniyati.

Министерство цифровых технологий в партнерстве с Национальным научно-исследовательским институтом профессионального развития
и обучения педагогов новым методикам имени Абдулла Авлони и Yandex Uzbekistan запустили бесплатные курсы для учителей информатики.
В рамках курсов учителя смогут:
узнать о нейросетях и их применении.
освоить основы программирования на Python, включая базовые конструкции и принципы объектно-ориентированного программирования.
Курсы содержат теоретические и практические занятия, что позволяет освоить материал без предварительного знания Python и сразу применять его в дальнейшей работе. Все материалы, останутся у участников на постоянной основе.
Ключевые моменты курсов:
шесть разделов по Python, с возможностью выбора тем и заданий, наиболее актуальных для работы.
онлайн-формат, позволяющий учителям учиться в удобном темпе.
доступ к дополнительным материалам по программированию на Python для детей и готовым задачам с автопроверкой.