Dastur dolzarb muammolar uchun sun’iy intellekt yechimlarini ishlab chiqish maqsadida yetakchi muhandislar, dasturchilar hamda biznes ekspertlarini birlashtirdi. Tadbirda davlat idoralari, akademik doiralar va IT sohasi vakillari ishtirok etdi.
Marosimning asosiy voqeasi dasturning mentorlik bosqichidan inkubatorning amaliy bosqichiga ramziy o‘tish bo‘ldi. Endi ishtirokchilar hammuassislar (co-founder) bilan birgalikda MVP (minimal hayotiy mahsulot)larni ishlab chiqadi, foydalanuvchilar ishtirokida gipotezalarni sinovdan o‘tkazadi hamda o‘z AI mahsulotlarini bozorga chiqarishga tayyorgarlik ko‘radi.
Dasturga qiziqish yuqori bo‘lib, ishtirok etish uchun qariyb 600 ta ariza kelib tushdi. Shundan taxminan 500 tasini muhandis va dasturchilar, 100 dan ortig‘ini esa biznes sohasi mutaxassislari topshirdi.
Loyiha ikki bosqichda amalga oshirilmoqda. Birinchi bosqich (2026 yil may–iyun) sohaning yetakchi ekspertlari ishtirokida zamonaviy sun’iy intellekt texnologiyalarini chuqur o‘rganishga qaratilgan intensiv ta’lim dasturidan iborat bo‘lib, u ishtirokchilarning individual loyihalarini ishlab chiqishi bilan yakunlandi.
Endi ushbu bosqichning eng yaxshi ishtirokchilari ikkinchi bosqich — 10 haftalik inkubator dasturiga (2026-yil iyul-sentabr) yo‘llanma oldi. Bu bosqichda muhandislar, startap asoschilari va biznes mutaxassislari har hafta loyihalar bo‘yicha tahlil va baholash (review), shaxsiy mentorlik hamda yakuniy Demo Day doirasida o‘z ishlanmalarini taqdim etish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
“Bu har ikki tomon uchun manfaatli dasturdir, — dedi AI inkubatori hammuassisi Munira Begmuratova. — Dasturchilar biznes ekspertlaridan bilim olib, texnik ko‘nikmalarini tayyor mahsulotga aylantirishni, shu bilan birga AI ishlanmalarini yaratishning eng ilg‘or amaliyotlarini o‘zlashtiradilar. Biznes ekspertlari esa o‘z g‘oyalarini amalga oshirish uchun mustahkam texnik asosga ega bo‘ladilar”.
AI inkubator AQSh Davlat departamenti bitiruvchilari uchun Innovatsiyalar jamg‘armasi ko‘magida, AQSh mustaqilligining 250 yilligi munosabati bilan amalga oshirilmoqda. Dastur TechWomen tashabbusi bitiruvchilari tomonidan ishlab chiqilgan bo‘lib, texnologik tadbirkorlik sohasidagi ilg‘or Amerika tajribasini O‘zbekiston startap ekotizimiga joriy etishga qaratilgan.

В ИТ-школе School 21 в Ташкенте состоялась официальная церемония запуска 16-недельной программы AI Incubator, направленной на развитие стартапов нового поколения в области искусственного интеллекта.
Программа объединила ведущих инженеров, разработчиков и бизнес-экспертов для создания ИИ-решений, ориентированных на решение актуальных задач. В мероприятии приняли участие представители государственных органов, академического сообщества и ИТ-отрасли.
Ключевым событием церемонии стал символический переход программы от этапа менторской подготовки к практической фазе инкубации. На новом этапе участники совместно с сооснователями (co-founders) займутся разработкой минимально жизнеспособных продуктов (MVP), тестированием гипотез с участием пользователей и подготовкой своих AI-продуктов к выводу на рынок.
Интерес к программе оказался высоким: для участия было подано около 600 заявок, из которых порядка 500 поступило от инженеров и разработчиков, а свыше 100 — от представителей бизнес-сообщества.
Проект реализуется в два этапа. Первый этап (май–июнь 2026 года) включал интенсивную образовательную программу с участием ведущих отраслевых экспертов, посвящённую изучению современных технологий искусственного интеллекта. Итогом этого этапа стала разработка участниками собственных проектов.
Лучшие участники первого этапа получили возможность продолжить обучение во втором этапе — 10-недельной инкубационной программе (июль–сентябрь 2026 года). В её рамках инженеры, основатели стартапов и бизнес-эксперты будут проходить еженедельные проектные ревью, получать индивидуальное менторское сопровождение и представят свои разработки на итоговом мероприятии Demo Day.
«Эта программа выгодна для обеих сторон, — отметила сооснователь AI Incubator Мунира Бегмуратова. — Разработчики смогут получить знания от бизнес-экспертов и научиться превращать технические компетенции в готовые продукты, одновременно осваивая лучшие практики создания AI-решений. В свою очередь представители бизнеса получат надёжную техническую основу для реализации собственных идей».
AI Incubator реализуется при поддержке Фонда инноваций для выпускников программ Государственного департамента США и приурочен к 250-летию независимости Соединённых Штатов Америки. Программа разработана выпускницами инициативы TechWomen и направлена на внедрение передового американского опыта в сфере технологического предпринимательства в стартап-экосистему Узбекистана.
Официальными партнёрами программы выступили Министерство цифровых технологий Республики Узбекистан, School 21, IT Park University, стартап-центр C-Space и инвестиционный клуб CS Angels.