O‘zbekistonda ilk bor: Toshkent shahridagi Inha universiteti IQAC bilan hamkorlikda Britaniya kasbiy daraja dasturlarini joriy etdi
Toshkent shahridagi Inha universiteti O‘zbekistonda birinchi bo‘lib Buyuk Britaniyaning Tartibga solingan malakalar tizimi (RQF) asosidagi bakalavriat va magistratura dasturlarini taklif etmoqda. Ushbu nufuzli malakalar Xalqaro malaka va baholash markazi (IQAC) hamkorligida amalga oshirilib, Buyuk Britaniyaning hamkor universitetlari tomonidan beriladigan akademik darajalarga olib keladi. Bu hamkor universitetlar qatoriga Glostershir universiteti, Xartfordshir universiteti, QA Oliy ta’lim va Nortumbriya universiteti, Ulster universiteti, shuningdek G‘arbiy London universiteti hamda Vulverxempton universiteti kiradi.
Dastur haqida umumiy ma’lumot
Ushbu xalqaro miqyosda e’tirof etilgan dastur RQF 3-7 darajalari asosida tuzilgan bo‘lib, quyidagi yo‘nalishlarda akademik imkoniyatlarni taqdim etadi:
• Axborot texnologiyalari;
• Biznes boshqaruvi.
Dasturning umumiy muddati 4 yilni tashkil etib, u nazariy bilimlar va amaliy tajribani uzviy bog‘laydi.
O‘zbekistonda Buyuk Britaniyaning RQF standartlari asosida ta’lim olishning asosiy afzalliklari:
• Erta boshlash imkoniyati: 10-11-sinflarda o‘qiyotgan paytingizda 3-darajani (Xalqaro tayyorgarlik) boshlash va Britaniya diplomi yo‘lidagi sayohatingizni ilgari surish.
• Uzluksiz o‘sish: 3-darajadan to‘g‘ridan-to‘g‘ri 4-darajaga o‘tish, bu Buyuk Britaniyadagi bakalavr dasturining birinchi yiliga teng.
• Moslashuvchan ta’lim yo‘nalishlari: 4-6-darajalarni O‘zbekistonda tugatish yoki chet elda diplom olish uchun Buyuk Britaniyadagi hamkor universitetga o‘tish imkoniyati.
• Sohaga oid zamonaviy o‘quv dasturi: Dasturlar ingliz tilida o‘qitiladi va xalqaro sanoat standartlariga muvofiq ishlab chiqilgan.
• Amaliyotga yo‘naltirilgan ta’lim: 3 oylik majburiy amaliyot orqali real loyihalar ustida ishlash tajribasini qo‘lga kiritish.
Global e’tirof, mahalliy imkoniyat
Ushbu akademik yo‘nalish nafaqat xalqaro miqyosda tan olingan Britaniya malakasini ta’minlaydi, balki O‘zbekistondan turib global karyera imkoniyatlarini ham ochadi.

С гордостью сообщаем, что Университет Инха в Ташкенте стал первым вузом в Узбекистане, который предлагает бакалаврские и магистерские программы, соответствующие Регулируемой рамке квалификаций Великобритании (RQF). Эти престижные квалификации реализуются в сотрудничестве с Международным центром оценки квалификаций (IQAC) и ведут к получению британских академических степеней, присуждаемых университетами-партнёрами из Великобритании, среди которых:
University of Gloucestershire, University of Hertfordshire, QA Higher Education & Northumbria University, Ulster University, University of West London и University of Wolverhampton.
Обзор программы
Международно признанная программа охватывает уровни RQF 3–7 и предлагает академические направления в следующих областях:
Информационные технологии
Бизнес-менеджмент
Общая продолжительность программы — 4 года, с акцентом на академическую подготовку и практический опыт.
Преимущества обучения по стандартам RQF в Узбекистане:
Ранний старт: Начните обучение на уровне 3 (International Foundation) уже в 10–11 классах и получите преимущество в получении британского диплома.
Плавное продвижение: Переходите с уровня 3 на уровень 4, что эквивалентно первому курсу бакалавриата в Великобритании.
Гибкие траектории обучения: Завершите уровни 4–6 в Узбекистане или переведитесь в университет-партнёр в Великобритании для завершения обучения.
Учебный план, ориентированный на индустрию: Программы преподаются на английском языке и разработаны с учётом международных стандартов отрасли.
Практическая направленность: Обязательная 3-месячная стажировка даёт возможность поработать над реальными проектами.
Международное признание — в Узбекистане
Эта образовательная траектория позволяет получить признанный во всём мире британский диплом и открыть глобальные карьерные перспективы — прямо из Узбекистана.