Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 13-dekabr kuni ijtimoiy himoya sohasidagi ishlar natijadorligi va 2025-yil uchun ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston – ijtimoiy davlat. Konstitutsiyamizda mustahkamlangan ushbu tamoyil asosida mehr va ko‘mak tizimi aholiga yaqinlashtirilmoqda. Barcha hududlarda “Inson” markazlari ochilib, 102 ta ijtimoiy xizmat mahallalarda yo‘lga qo‘yildi. Ijtimoiy xodimlar uyma-uy yurib, shu yil reyestrda bo‘lmagan yana 95 ming muhtoj odamga yordam ko‘rsatdi. 51 ming odamga nogironlik belgilandi, 26 ming nafari protez oldi. Yotib qolgan 4 ming yolg‘iz keksa aniqlanib, ularga uyining o‘zida parvarish tashkil etildi. Nogironligi bor 5 ming nafar bola bog‘cha-maktabga joylashdi.
Bunday manzilli ishlar tufayli xalq qabulxonalari va hokimliklarga ijtimoiy xizmat va yordam bo‘yicha murojaatlar 35 foiz kamaygan.
Uch oy oldin viloyat va tumandagi 14 ming rahbar 75 ming kambag‘al oilaga biriktirilib, ular bilan individual ishlash yo‘lga qo‘yildi. Natijada bu oilalardagi 17 ming odam doimiy ishga joylashtirildi, tadbirkorlik va tomorqa orqali 14 ming aholining daromadi oshirildi. 30 ming bola bog‘cha, to‘garak va kasbga o‘qitish bilan qamrab olindi, 45 ming muhtoj aholiga tibbiy yordam ko‘rsatildi.
Lekin ayrim joylarda ish to‘g‘ri tashkil qilinmagan holаtlar ham bor. Masalan, 184 nafar rahbar o‘zi mas’ul bo‘lgan kambag‘al oila uyiga biror marta bormagan. Nogironligi bor shaxslarning bandligi darajasi respublikada 20 foizga yetgani bilan, Jalaquduq, Chimboy, Pastdarg‘om, Chortoq va Denov tumanlarida bu ko‘rsatkich ancha kam. Kelgusi yil Investitsiya dasturiga kiradigan 598 ta ijtimoiy muassasa loyihasi nogironligi bor odamlarga moslab ishlab chiqilmagan.
Yig‘ilishda shu kabi kamchiliklar ko‘rsatib o‘tilib, galdagi chora-tadbirlar muhokama qilindi. Davlatimiz rahbari ijtimoiy himoya tizimini kuchaytirishga doir yangi tashabbuslarni aytdi.
Kelasi yil 1 million 200 ming aholini kambag‘allikdan chiqarish uchun ta’lim, to‘garak, kasb-hunar, tibbiyot masalalarini hal qilish va yashash sharoitini yaxshilash zarurligi ta’kidlandi.
Bu borada yaxshi tajribalar bor. Masalan, Toyloq va Kosonsoy tumanlarida “Ilk rivojlanish markazlari” ochilib, kambag‘al oiladagi va nogironligi bo‘lgan 4 ming 200 nafar bolaga bog‘cha ta’limi berilgan. Viloyat hokimlariga bu tajribani o‘rganib, har bir tumanda joriy etish topshirildi.
Shuningdek, kelasi yili kambag‘allik yuqori mingta mahallada yana bittadan oilaviy bog‘cha faoliyati yo‘lga qo‘yiladi. Yangi yildan oilaviy bog‘cha o‘rinlarining 15 foiziga kambag‘al oila farzandlari qabul qilinadi va bog‘cha to‘lovi qisman qoplab beriladi.
Kambag‘al oila farzandlarining o‘qib, hayotini o‘nglashi uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratiladi. Xususan, 118 ming yoshlar chet tili, axborot texnologiyalari va kasb-hunarga o‘qitiladi. Bu to‘garaklar xarajati 80 foizgacha budjetdan qoplanadi. 2025-yilda 3,5 ming nafar shunday farzandlar oliy ta’limga grant asosida qabul qilinadi.
Kambag‘al oilalardagi o‘zi harakatlana olmaydigan 23 ming nafar odamga ota-onasi, turmush o‘rtog‘i yoki bolalari qarab o‘tiribdi. Yanvardan ularning 19 mingiga uyida va 4 mingiga kunduzgi qatnov asosida qarash yo‘lga qo‘yiladi. Natijada bu bilan band bo‘lgan 15 ming aholining qo‘li bo‘shab, ishlashi mumkin bo‘ladi. Bunday xizmatni ko‘rsatgan xususiy sektorga oila xarajatining 80 foizini davlat to‘lab beradi. Bu tajriba avval Toshkent shahrida, viloyatlarda yil yakunigacha yo‘lga qo‘yiladi.
Kambag‘al oiladagi 460 ming odam tibbiy yordamga, 6 mingta oila esa uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj. Shu bois kelasi yili muhtoj odamlarni jarrohlik amaliyoti uchun Tibbiy sug‘urta jamg‘armasiga qo‘shimcha 185 milliard so‘m ajratiladi. “Ijtimoiy daftarlar” mablag‘i esa kambag‘al oilalarning yashash sharoitini yaxshilash va daromadini oshirishga sarflanadi.
Hozirgi kunda fuqarolar ijtimoiy xizmat va yordam olish uchun 10 dan ortiq hujjatni olib yurishga majbur. Endi bularning o‘rnini bosadigan bitta – “ijtimoiy karta” joriy etiladi. U bilan bilan jamoat transportida bepul yurish, elektr, gaz va o‘qish xarajatiga kompensatsiya olish mumkin bo‘ladi. Nafaqa va yordam pullari ham shu kartaga tushadi.
Bu tizim 1-iyulgacha Toshkent shahri va Yangiyo‘l tumanida sinovdan o‘tkaziladi, keyinchalik hamma joyda qo‘llanadi.
Yig‘ilishda nogironlikning sabablari, ularga yordam berish masalalari tahlil qilindi. 33 ta tumanda nogironligi borlarni reabilitatsiya qilish qamrovi juda kamligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shu bois har bir viloyat va tuman shifoxonasida reabilitatsiya xizmatlari yo‘lga qo‘yilishi belgilandi. 12 ta nogironlik reabilitatsiya markazida ergoterapiya, fizioterapiya, davolash-gimnastika xizmatlari qamrovi 5 karra oshiriladi. 7 ta tibbiyot oliygohida reabilitatsiya kafedralari ochiladi, professor-o‘qituvchilar Koreya tajribasi asosida qayta o‘qitiladi. Respublika reabilitatsiya markaziga Koreya va Yaponiyadan ekspertlar olib kelinib, mutaxassislar malakasi oshiriladi.
Nogironlikning ayrim turlarida uy sharoitida bajarsa bo‘ladigan mashqlarni o‘rgatish orqali ham bemor sog‘lig‘ini tiklash mumkin. Shuning uchun ularga shunday mashqlar dasturi va sog‘lom ovqatlanish menyusi tarqatiladi. Endi reabilitatsiya samarasi nogironligi borlarning harakati va muloqotidagi o‘zgarishga qarab baholanadi, shundan kelib chiqib shifokorlarga ustama beriladi.
Bugunga kelib, nogironligi borlarga beriladigan protez va reabilitatsiya vositalari ro‘yxati 18 tadan 30 taga, mablag‘i esa 1,5 barobarga oshirildi. Buning evaziga yil boshidan 100 ming odamning ehtiyoji ta’minlandi.
Endi bunga yana 7 turdagi vositalar qo‘shilishi ma’lum qilindi. Bu orqali 2025 yilda 80 ming muhtoj odamga zarur protez vositalari yetkazib beriladi.
Yaratilgan imkoniyatlar hisobiga, bu yil tadbirkorlar nogironligi bor 40 ming fuqaroni ishga olgan. Buni yanada kengaytirish uchun 1 yanvardan nogironligi bo‘lgan ishchilar uchun ijtimoiy soliq 1 foiz etib belgilandi.
Korxonalarga surdo-tarjimon, psixolog va ko‘zi ojizlar uchun hamrohlik xizmati xarajati uchun 50 million so‘mgacha subsidiya ajratiladi. Bunday odamlarni ishga joylagan xususiy bandlik kompaniyalariga 500 million so‘mgacha grant beriladi. Bu imkoniyatlar natijasida yana 80 ming nogironligi bor odamni ish bilan ta’minlash mumkinligi aytildi.
Og‘ir vaziyatga tushib qolgan bo‘lsa-da, o‘zida kuch topib, hayotini o‘zgartirgan matonatli insonlar oramizda ko‘p. Ularni boshqalarga o‘rnak qilib ko‘rsatish, qahramonligi haqida hujjatli va badiiy filmlar suratga olish kerakligi ta’kidlandi.
Dunyoda nogironligi bor insonlarga to‘g‘ri keladigan 100 dan ortiq sport turi bor. Lekin bizda faqat 22 tasi bo‘yicha tibbiy xulosa beriladi.
Endi xalqaro andozalar asosida nogironligi borlarga tavsiya etiladigan sport turlari kengaytiriladi. Ularning bunga layoqati kasallik turiga qarab avtomatik belgilanadi. Bu yo‘nalishdagi sport murabbiylari oyligi 1 yanvardan 1,5 barobar oshiriladi. Hududlardagi 130 ta sport maktabi, 90 ta maxsus ta’lim muassasasi va 29 ta “Muruvvat” uyidagi maydonlar adaptiv sport turlariga moslashtiriladi.
Mutasaddilarga kelgusi yilda adaptiv sport qamrovini 1,6 barobar oshirib, 45 ming nafarga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Nogironligi bor bolalarni ta’lim bilan qamrab olish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Shu maqsadda har bir tumanda bittadan bog‘chada inklyuziv ta’lim guruhi ochiladi. Harakati cheklangan bolalarning maktabga kelib-ketish xarajatining 75 foizini qoplash tizimi joriy qilinadi. 1 sentyabrgacha 954 ta maktabda inklyuziv sinf tashkil qilinib, yana 1 ming 800 nafar nogironligi bor bolaning ta’limiga sharoit yaratiladi.
Bu yil Mehribonlik uylari va maxsus o‘quv muassasalaridan 300 nafar o‘g‘il-qiz oilaviy muhitga qaytgan. Ushbu tajriba asosida yana 500 nafar bolani mas’ullarga biriktirib, oilaviy bolalar uyiga va maktabga joylashtirish muhimligi aytildi.

Выдвинуты новые инициативы по усилению системы социальной защиты
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 13 декабря состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению результатов работы в сфере социальной защиты и приоритетных задач на 2025 год.
Узбекистан – социальное государство. На основе этого конституционного принципа система социальной поддержки и помощи становится ближе к населению. Во всех регионах открыты центры «Инсон», а в махаллях внедрены 102 вида социальных услуг. Социальные работники, обходя дома, оказали помощь еще 95 тысячам нуждающихся, которые ранее не были включены в реестр. 51 тысяче человек установлена инвалидность, 26 тысяч получили протезы. Выявлено 4 тысячи одиноких пожилых людей, для которых организован уход на дому. 5 тысяч детей с инвалидностью были устроены в детские сады и школы.
Благодаря такой адресной работе количество обращений в народные приемные и хокимияты по вопросам социальных услуг и помощи сократилось на 35 процентов.
Три месяца назад 14 тысяч руководителей на областном и районном уровнях были закреплены за 75 тысячами малообеспеченных семей для индивидуальной работы. В результате 17 тысяч человек из этих семей были трудоустроены на постоянную работу, доходы 14 тысяч человек увеличились за счет предпринимательства и личных подсобных хозяйств. 30 тысяч детей охвачены детскими садами, кружками и профессиональным обучением, 45 тысячам нуждающихся оказана медицинская помощь.
Однако в некоторых местах работа организована недостаточно эффективно. Например, 184 руководителя ни разу не посетили дома закрепленных за ними малообеспеченных семей. Уровень занятости людей с инвалидностью в среднем по стране достиг 20 процентов, но в Джалакудукском, Чимбайском, Пастдаргомском, Чартакском и Денауском районах этот показатель значительно ниже. Из 598 социальных объектов, включенных в инвестиционную программу на следующий год, ни один не был адаптирован для людей с инвалидностью.
На совещании были рассмотрены допущенные недостатки и обсуждены дальнейшие меры. Президент представил новые инициативы по укреплению системы социальной защиты.
Подчеркивалось, что для вывода 1,2 миллиона человек из бедности в следующем году необходимо решить вопросы образования, профессиональной подготовки, медицины и улучшения условий жизни.
Есть успешные примеры. Например, в Тайлакском и Касансайском районах открыты Центры раннего развития, где 4,2 тысячи детей из малообеспеченных семей и дети с инвалидностью получили дошкольное образование. Хокимам областей поручено изучить этот опыт и внедрить его в каждом районе.
Кроме того, в следующем году в тысяче махаллей с высоким уровнем бедности начнут работать семейные детские сады. С нового года 15 процентов мест в таких садах будут предоставляться детям из малообеспеченных семей, а часть оплаты будет субсидироваться государством.
Будут созданы дополнительные возможности для обучения детей из малообеспеченных семей. 118 тысяч молодых людей пройдут обучение иностранным языкам, IT и профессиональным навыкам. До 80 процентов расходов родителей на эти кружки будут субсидироваться из бюджета. В 2025 году 3,5 тысячи таких детей поступят в вузы на грантовой основе.
За 23 тысячами человек в малообеспеченных семьях, которые не могут передвигаться самостоятельно, ухаживают родители, супруги или дети. С января 2025 года для 19 тысяч из них будет организован уход на дому, а для 4 тысяч – дневной присмотр. Это позволит 15 тысячам человек, ранее ухаживавшими за ними, заниматься трудовой деятельностью. Государство будет компенсировать 80 процентов расходов частному сектору, предоставляющему услуги по уходу. Эта инициатива сначала будет реализована в Ташкенте, а до конца года – во всех областях.
460 тысяч человек из малообеспеченных семей нуждаются в медицинской помощи, 6 тысяч семей – в улучшении жилищных условий. В следующем году в фонд медицинского страхования дополнительно будет выделено 185 миллиардов сумов на оплату хирургических операций нуждающимся. Средства из «социальных тетрадей» будут использоваться исключительно для улучшения жилищных условий малообеспеченных семей и увеличения их доходов.
В настоящее время для получения социальных услуг и помощи гражданам приходится предоставлять более 10 различных документов. Теперь все они будут заменены единой социальной картой. С помощью карты можно будет бесплатно пользоваться общественным транспортом, получать компенсацию на оплату электроэнергии, газа и обучения. Пособия и социальная помощь также будут поступать на эту карту. Система будет протестирована в Ташкенте и Янгиюльском районе до 1 июля, а затем внедрена повсеместно.
На совещании также были обсуждены вопросы поддержки лиц с ограниченными возможностями. Уровень реабилитации в 33 районах оказался крайне низким. Поручено организовать реабилитационные услуги в каждой областной и районной больнице. Финансирование услуг эрготерапии, физиотерапии и лечебной гимнастики в 12 реабилитационных центрах будет увеличено в 5 раз. В 7 медицинских вузах откроются кафедры реабилитации, а преподаватели пройдут переподготовку на базе опыта Кореи.
Некоторые виды инвалидности можно лечить с помощью упражнений, выполняемых в домашних условиях. Для таких пациентов будет разработана программа упражнений и меню для здорового питания. Эффективность реабилитации будет оцениваться по изменениям в подвижности и коммуникации пациентов, и на этой основе врачам будут выплачиваться надбавки к зарплате.
В настоящее время перечень протезов и реабилитационных средств увеличен с 18 до 30 наименований, а их финансирование выросло в 1,5 раза. В следующем году планируется добавить в список еще 7 видов средств, обеспечив потребности 80 тысяч человек.
Благодаря созданным возможностям в этом году предприниматели трудоустроили 40 тысяч людей с инвалидностью. С января для таких предприятий ставка социального налога составит 1 процент. Также предприятиям будут предоставляться субсидии до 50 миллионов сумов на услуги сурдопереводчиков, психологов и сопровождающих для слабовидящих сотрудников. Частные агентства занятости, которые обучают и трудоустраивают людей с инвалидностью, смогут получать гранты до 500 миллионов сумов.
В ходе совещания обсуждались и другие вопросы, связанные с реализацией намеченных мер, выслушаны предложения специалистов социальной сферы.