Hurmatli Guterrish janoblari!
Avvalo, Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin janoblariga “Bir makon, bir yo‘l” uchinchi xalqaro forumida ishtirok etishga taklif qilgani hamda iliq qabul uchun samimiy minnatdorlik bildiraman.
“Makon va yo‘l” tashabbusining o‘n yilligi munosabati bilan xitoylik do‘stlarimiz hamda tadbirning barcha ishtirokchilari nomiga bildirilgan tabrik so‘zlariga qo‘shilaman.
Buyuk ipak yo‘lini qayta tiklashga qaratilgan ulug‘vor g‘oya tarixan qisqa davrda ko‘plab tarafdorlariga ega bo‘ldi va xalqaro hamkorlikning yangi modeliga aylandi. U umumiy taraqqiyot va farovonlikka erishish yo‘lidagi zaruriy, inklyuziv va ochiq platformaga aylandi.
Jahondagi yetakchi davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro ishonch inqirozi tufayli vujudga kelgan hozirgi geosiyosiy beqarorlik sharoitida ushbu dasturning o‘rni va ahamiyati tobora ortib bormoqda.
Xitoyning har tomonlama strategik sherigi sifatida O‘zbekiston birinchilardan bo‘lib “Makon va yo‘l” tashabbusini qo‘llab-quvvatlaganini alohida ta’kidlashni istardim. Biz mazkur tashabbusning asosiy maqsad va vazifalarini yanada ilgari surishning qat’iy tarafdorimiz.
Hurmatli forum ishtirokchilari!
Xitoyning “Yashil ipak yo‘li” tashabbusi mohiyat e’tibori bilan umumiy “yashil” kelajak kun tartibini shakllantiradi, deb hisoblaymiz. Ushbu g‘oya Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin janoblari tomonidan ilk bor 2016 yilda aynan bizning mamlakatimizda e’lon qilingani chuqur ramziy ma’noga ega.
O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyo jahondagi iqlim o‘zgarishi oqibatlaridan eng ko‘p zarar ko‘rayotgan mintaqalardan biri ekanini ta’kidlamoqchiman.
Hozirgi vaqtda bizning mintaqamiz mamlakatlari global isish, ekologik muvozanat buzilishining anomal ob-havo sharoitlari, tez-tez yuz berayotgan qurg‘oqchilik va chang bo‘ronlari, yerlarning shiddat bilan degradatsiyaga uchrashi va cho‘llanishi, bioxilma-xillikning yo‘qolishi ko‘rinishida namoyon bo‘layotgan jiddiy tahdidlarini o‘zida to‘liq his etmoqda.
Birgina misol – ko‘p yillik kuzatishlar bugungi kunda Markaziy Osiyoda o‘rtacha havo haroratining oshib borishi dunyodagi umumiy ko‘rsatkichlardan ikki marta yuqori ekanini ko‘rsatmoqda.
Biz Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasida qabul qilingan maxsus rezolyutsiya doirasida Orolbo‘yida ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududlarini yaratish bo‘yicha keng ko‘lamli dasturni amalga oshirmoqdamiz.
O‘zbekiston joriy yilning sentyabr oyida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi tashabbusiga ko‘ra bo‘lib o‘tgan Iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq ulkan vazifalar sammitini ham yuqori baholaydi hamda mazkur anjuman yakunlarining tezroq amalga oshirilishiga umid bildiradi.
Biz 2024-yil Markaziy Osiyoda “yashil” taraqqiyot sohasidagi maqsadlarga erishish yo‘lida fikr almashish va sa’y-harakatlarni birlashtirish uchun Samarqand xalqaro iqlim forumini o‘tkazish niyatidamiz.
Umid qilamizki, ushbu forum barqaror rivojlanish yo‘lidagi global xavf-xatarlarga javob topish uchun “Kelajak uchun – Samarqand muloqoti”ni tashkil etishda amaliy qadam bo‘lib xizmat qiladi.
O‘zbekiston “Yashil ipak yo‘li” doirasida keng ko‘lamli xalqaro hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor.
Shu munosabat bilan Xitoy hamda “Makon va yo‘l” sammitining boshqa ishtirokchilari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha fikrlarimiz bilan o‘rtoqlashmoqchiman.
Birinchidan, birgalikdagi sa’y-harakatlarimizni yanada yaqindan muvofiqlashtirish maqsadida “Markaziy Osiyoning “yashil” kun tartibi” va “Yashil ipak yo‘li” konseptual tashabbuslarining o‘zaro bog‘liq holda amalga oshirilishi tarafdorimiz.
Quyidagi muhim vazifalarning amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida keng ko‘lamdagi ”Yashil” taraqqiyot dasturi”ni ishlab chiqishni taklif etamiz: iqtisodiyot tarmoqlarini “yashil” taraqqiyot talablari asosida transformatsiya qilish va raqamlashtirish, transport va energetika tarmoqlarida barqaror infratuzilmani yaratish, “yashil” sanoat quvvatlarini ishga tushirish, kambag‘allikni qisqartirish va “aqlli” qishloq xo‘jaligini rivojlantirish.
Ikkinchidan, “yashil” ishlab chiqarish zanjirlari va innovatsiyalarni rivojlantirish sohasida amaliy hamkorlikni kengaytirishni muhim, deb hisoblaymiz.
Xitoyning yetakchi kompaniyalari bilan birgalikda va boshqa xorijiy hamkorlarni jalb etgan holda, “yashil texnologiyalar”ni keng joriy qilish asosida sanoat sohasida va muhim ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan dasturlarni amalga oshirish uchun Orolbo‘yi mintaqasida Maxsus namunali texnologik parkni tashkil etishga tayyormiz.
Uchinchidan, Xitoyning “Makon va yo‘l” dasturining “yashil” investitsiyalar tamoyillari” borasidagi tashabbusini qo‘llab-quvvatlaymiz va uni amalga oshirishda ishtirok etish niyatidamiz.
O‘zbekistonda “Yashil” moliyalashtirish” jamg‘armasini ta’sis etishni taklif qilamiz. Ushbu jamg‘arma kam uglerodli iqtisodiyot va “toza” texnologiyalarni rivojlantirish, shuningdek, mintaqa mamlakatlarida yuqori ekologik standartlarni joriy etish uchun moliyaviy resurslarni safarbar qilishning ta’sirchan vositasiga aylanadi.
To‘rtinchidan, biz “Makon va yo‘l” dasturida ishtirok etayotgan mamlakatlarni “yashil” mahsulotlar, ayniqsa, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining o‘zaro savdosidagi cheklov va to‘siqlarni kamaytirishga chaqiramiz.
Beshinchidan, “yashil” energiyaga o‘tish bo‘yicha muloqotni faollashtirish va “Makon va yo‘l” tashabbusiga qo‘shilgan mamlakatlar vazirlarining muntazam uchrashuvlarini o‘tkazishni muhim, deb bilamiz.
Aminmizki, bu qayta tiklanadigan energiya sohasida xalqaro kun tartibini kengaytirish bo‘yicha o‘zaro muvofiqlashtirilgan yondashuvlarni ishlab chiqish imkonini beradi.
Oltinchidan, Orolbo‘yi xalqaro innovatsiyalar markazi negizida “yashil” bilim va yechimlarni transfer qilish bo‘yicha ilmiy-axborot platformasini ishga tushirishni taklif etamiz.
Yettinchidan, biz Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti negizida “Yashil” taraqqiyot va ekologiya sohasida mutaxassislar tayyorlash va akademik almashuvni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma dastur ishlab chiqish tarafdorimiz.
Bu borada Xitoy hamda “Makon va yo‘l” tashabbusining boshqa ishtirokchi mamlakatlari yetakchi oliygohlari va ta’lim markazlari bizning sheriklarimiz sifatida ishtirok etishlari mumkin.
Va nihoyat, biz jamiyatda tabiiy resurslar va atrof-muhitga nisbatan ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo‘lish bo‘yicha an’anaviy qadriyatlarni qaror toptirmasdan turib, “yashil” taraqqiyotga o‘tish mumkin emas, deb hisoblaymiz.
Shu munosabat bilan “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida “yashil” madaniyatni rivojlantirish bo‘yicha Global dasturni ishga tushirishni va unda etno-ekologik festivallar, forumlar, mamlakatlarimizdagi taniqli jamoat arboblari, fan, biznes va madaniyat namoyandalari ishtirokida taqdimotlar va tadbirlarni o‘tkazishni nazarda tutishni taklif etamiz.
Donishmand xitoy xalqining maqolida aytilganidek, “Kelgusi asrning baxti ushbu asrda quriladi”.
Bugun biz sa’y-harakatlarimizni birlashtirgan va kuchaytirgan holda, insoniyatning “yashil” kelajagi uchun mustahkam poydevor yaratmoqdamiz.
Ishonchim komilki, bugungi uchrashuvimiz yakunlari, bildirilgan g‘oya va takliflar bizning ana shu ezgu maqsadga erishish yo‘lidagi umumiy aniq hissamiz bo‘ladi.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на третьем Международном форуме «Один пояс, один путь»
Уважаемый господин Гутерриш!
Уважаемый господин Хань Чжэн!
Прежде всего выражаю искреннюю признательность Председателю Китайской Народной Республики господину Си Цзиньпину за приглашение принять участие в третьем Международном форуме «Один пояс, один путь» и оказываемый радушный приём.
Присоединяюсь к поздравлениям в адрес наших китайских друзей и всех участников мероприятия в связи 10-летием инициативы «Поясаи пути».
За короткий исторический период грандиозная идея возрождения Великого шёлкового пути обрела множество сторонников и стала новой моделью международного сотрудничества. Она превратиласьв востребованную, инклюзивную и открытую платформу взаимодействия в целях достижения всеобщего прогресса и процветания.
Роль и значение данной программы многократно возрастают в нынешних условиях геополитической нестабильности, вызванной кризисом доверия между ведущими мировыми державами.
Хочу особо подчеркнуть, что Узбекистан как всесторонний стратегический партнёр Китая в числе первых поддержал инициативу «Пояса и пути». Мы твёрдо привержены дальнейшему продвижению её основных целей и задач.
Считаем, что китайская инициатива «Зелёный Шёлковый путь» по сути формирует повестку общего «зелёного» будущего. Глубоко символично, что впервые эта идея была озвучена Председателем Китайской Народной Республики господином Си Цзиньпином в 2016 году именно в нашей стране.
Подчеркну, что Узбекистан и вся Центральная Азия являются одним из наиболее уязвимых к последствиям изменения климата регионов в мире.
В настоящее время страны нашего региона в полной мере ощущают на себе серьёзные вызовы глобального потепления и нарушения экологического баланса, проявляющиеся в виде аномальных погодных условий, участившихся засух и пыльных бурь, стремительной деградации и опустынивания земель, утраты биоразнообразия.
Приведу лишь один пример – многолетние наблюдения показывают, что сегодня средний рост температуры воздуха в Центральной Азии в два раза превышает общемировые показатели.
Мы реализуем масштабную программу по созданию в Приаралье Зоны экологических инноваций и технологий в рамках принятой специальной резолюции Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций.
Узбекистан также высоко оценивает и надеется на скорейшую практическую реализацию итогов Саммита амбициозных задач в связи с изменением климата, прошедшего по инициативе Генерального секретаря Организации Объединённых Наций в сентябре этого года.
В 2024 году мы намерены провести Самаркандский международный климатический форум для обмена мнениями и объединения усилий в достижении целей «зелёного» развития в Центральной Азии. Рассчитываем, что этот форум станет практическим шагом в создании «Самаркандского диалога во имя будущего» для поиска ответов на глобальные угрозы устойчивого развития.
Узбекистан заинтересован в развитии широкого международного сотрудничества в рамках «Зелёного Шёлкового пути».
В этой связи хотел бы поделиться нашим видением дальнейшего углубления взаимовыгодного партнёрства с Китаем и другими участниками «Пояса и пути».
Во-первых, в целях более тесной координации совместных усилий мы выступаем за сопряжение концептуальных инициатив – «Зелёной» повестки Центральной Азии» и «Зелёного Шёлкового пути».
Предлагаем разработать полномасштабную Программу «зелёного» развития для практической реализации ключевых задач: «зелёной» трансформации и цифровизации отраслей экономики; создания устойчивой инфраструктуры в транспортной и энергетической отраслях; запуска «зелёных» промышленных мощностей; сокращения бедности и развития «умного» сельского хозяйства.
Во-вторых, считаем важным расширить практическое сотрудничество в области развития «зелёных» производственных цепочек и инноваций.
Готовы вместе с ведущими китайскими компаниями и с привлечением других зарубежных партнёров создать в регионе Приаралья Специальный демонстрационный технологический парк для реализации индустриальных и социально значимых программ на основе широкого внедрения «зелёных» технологий.
В-третьих, поддерживаем инициативу Китая о «Принципах «зелёных» инвестиций «Пояса и пути» и намерены принять участие в её продвижении.
Предлагаем учредить в Узбекистане Фонд «зелёного» финансирования, который станет действенным инструментом мобилизации финансовых ресурсов для развития низкоуглеродной экономики и «чистых» технологий, а также внедрения высоких экологических стандартов в странах региона.
В-четвёртых, призываем страны-участницы «Пояса и пути» к снижению ограничений и барьеров во взаимной торговле «зелёными» товарами, особенно сельхозпродукцией.
В-пятых, считаем важным активизировать диалог по переходу к «зелёной» энергетике и проводить регулярные встречи министров стран «Пояса и пути».
Убеждены, что это позволит разработать скоординированные подходы к расширению международной повестки в области возобновляемой энергетики.
В-шестых, мы предлагаем запустить научно-информационную платформу по трансферу «зелёных» знаний и решений на базе Международного инновационного центра Приаралья.
В-седьмых, выступаем за разработку совместной Программы подготовки специалистов и развития академических обменов в сфере «зелёного» развития и экологии на базе Центральноазиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата.
Нашими партнёрами по этой работе могли бы стать ведущие вузы и образовательные центры Китая и других стран-участниц «Пояса и пути».
И наконец, считаем, что переход на рельсы «зелёного» развития невозможен без утверждения в обществе традиционных ценностей бережного отношения к природным ресурсам и окружающей среде.
В этой связи предлагаем запустить Глобальную программу развития «зелёной» культуры в рамках инициативы «Один пояс, один путь» и предусмотреть в ней проведение этно-экологических фестивалей, форумов, презентаций и мероприятий с участием известных в наших странах общественных деятелей, представителей науки, бизнеса и культуры.
Как гласит мудрая китайская пословица, «Счастье следующего века строится в этот век».
Сегодня, консолидируя и наращивая наши усилия, мы закладываем прочный фундамент «зелёного» будущего человечества.
Уверен, что итоги нашей встречи, а также прозвучавшие сегодня идеи и предложения станут общим реальным вкладом в достижение этой благородной цели.