Bugungi kunda qishloq xo‘jaligida zamonaviy GPS/GNSS texnologiyalari hamda RTK radioaloqa tizimlari keng qo‘llanilmoqda. Ushbu texnologiyalar ekin ekish, yerga ishlov berish va hosil yig‘ish jarayonlarini yuqori aniqlikda amalga oshirish imkonini beradi.
Shunday qurilmalardan biri — “Wireless Data Transceiver S6” RTK GNSS tizimining radio modemi bo‘lib, u baza stansiyasi va qabul qiluvchi qurilma o‘rtasida ma’lumot almashinuvini ta’minlaydi. Natijada qishloq xo‘jaligi texnikalari santimetr darajasidagi aniqlik bilan harakatlanishi mumkin.
Bunday uskunalardan foydalanishda radiochastotalardan foydalanish, ularni ro‘yxatdan o‘tkazish hamda ekspluatatsiya qilish bo‘yicha amaldagi qonunchilik talablariga qat’iy rioya etilishi lozim.
Joriy yilning 7-iyul kuni Xorazm viloyati EMMX mutaxassislari tomonidan Xorazm viloyati Yangibozor tumani, Yuqoriboshqirshix mahallasi hududida “Wireless Data Transceiver S6” radio modemidan belgilangan tartiblarni buzgan holda foydalanish holati aniqlandi. Mazkur holat yuzasidan belgilangan tartibda “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasining Xorazm viloyati hududiy bo‘limi tomonidan ma’muriy chora ko‘rildi.

В настоящее время в сельском хозяйстве широко применяются современные технологии GPS/GNSS и системы радиосвязи RTK, позволяющие с высокой точностью выполнять посев сельскохозяйственных культур, обработку почвы и уборку урожая.
Одним из таких устройств является радиомодем Wireless Data Transceiver S6 системы RTK GNSS, обеспечивающий обмен данными между базовой станцией и приемным оборудованием. Благодаря этому сельскохозяйственная техника может перемещаться с точностью до нескольких сантиметров.
Вместе с тем при эксплуатации подобного оборудования необходимо строго соблюдать требования действующего законодательства, регулирующего использование радиочастот, регистрацию радиоэлектронных средств и порядок их эксплуатации.
7 июля текущего года специалистами СЭМС Хорезмской области на территории махалли Юкорибошкирших Янгибазарского района Хорезмской области был выявлен факт использования радиомодема Wireless Data Transceiver S6 с нарушением установленного порядка.
По данному факту территориальным управлением Инспекции «Узкомназорат» по Хорезмской области в установленном порядке были приняты соответствующие меры административного воздействия.
Инспекция напоминает гражданам и субъектам хозяйствования о необходимости строгого соблюдения требований законодательства при использовании радиоэлектронных средств. Это способствует законному и эффективному использованию радиочастотного спектра.