10-dekabr — O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi qabul qilingan kun
10-dekabr sanasi yurtimiz tarixida alohida o‘rin tutadi. Aynan shu kuni — 1992-yilda O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi qabul qilingan bo‘lib, u xalqimizning mustaqilligi, qadriyati va o‘zligining muhim ramziga aylandi.
Davlat madhiyasi — bu oddiy qo‘shiq emas, u yurtimizning shon-shuhrati, tarixiy o‘tmishi, ertangi kuniga bo‘lgan ishonchi aks etgan ulug‘vor madhiyadir. Madhiyaning so‘zlari O‘zbekiston xalq shoiri Abdulla Oripov tomonidan yozilgan, musiqasi esa bastakor Mutal Burhonov tomonidan yaratilgan. Bu asar xalq ruhiyatiga chuqur singib, har birimiz uchun g‘urur, mas’uliyat va birlik timsoliga aylangan.
Madhiyamiz yangraganda, har bir yurtdoshning yuragida Vatan uchun sadoqat, uning ravnaqi uchun fidoyilik va kelajakka bo‘lgan ishonch kuchayadi. Ayniqsa, xalqaro maydonlarda sportchilarimiz, san’atkorlarimiz yoki elchilarimiz madhiyamiz ostida e’tirofga sazovor bo‘lganda, bu faxr tuyg‘usi yanada yuksaladi.
Bugun mamlakatimizda yoshlar tarbiyasida madhiyaning ma’naviy-ruhiy ahamiyati juda yuqori. Maktab va oliygohlarda tadbirlar, davlat xizmatlarida ish boshlanishlarida madhiyaning jaranglashi milliy g‘oya va istiqlol qadriyatlariga hurmatni mustahkamlamoqda.
Shu borada, bizning korxonada ham doim ish vaqti boshlanishidan oldin 9:00 da har kuni madhiya sadolari yangraydi, bu xodimlarning vatanga bo‘lgan sadoqatini yanada mustahkamlashga xizmat qilib kelmoqda.
Bu muhim kunda Vatanimiz taraqqiyoti yo‘lida fidoyilik bilan xizmat qilayotgan barcha yurtdoshlarimizni muborakbod etamiz. Yurtimizda tinchlik, ravnaq va taraqqiyot doimo barqaror bo‘lsin!

10 декабря — День принятия Государственного гимна Республики Узбекистан
В истории независимого Узбекистана дата 10 декабря занимает особое место. Именно в этот день, в 1992 году, был утверждён Государственный гимн Республики Узбекистан — символ независимости, возрождения и национальной гордости нашего народа.
Гимн — это не просто песня, это отражение сердца народа, его чести, достоинства и устремлений в будущее. Автор текста — народный поэт Узбекистана Абдулла Орипов, музыку создал выдающийся композитор Мутал Бурханов. Благодаря их таланту гимн стал неотъемлемой частью национальной идентичности.
Когда звучит гимн, каждый гражданин испытывает чувство глубокой ответственности перед Родиной, веру в её процветание и гордость за независимость. Особенно эти чувства проявляются в моменты, когда гимн исполняется на международных аренах, где наши спортсмены, деятели культуры и науки демонстрируют достижения страны.
Сегодня гимн играет важную роль в воспитании молодого поколения. Его знание, уважение и понимание усиливают любовь к Родине, укрепляют национальное самосознание, уважение к истории и культурным ценностям. В связи с этим на нашем предприятии ежедневно в 9:00, перед началом рабочего дня, звучат торжественные строки гимна, что служит дальнейшему укреплению преданности сотрудников Родине.
Поздравляем всех граждан страны с этим знаменательным днем! Пусть Узбекистан развивается, процветает, а его государственные символы всегда служат источником духовной силы, единства и гордости!